A merevlemez felépítése
Bejegyzésünkben a HDD-k vagy más néven merevlemezek felépítését vizsgáljuk meg. A HDD lehet külső vagy belső is, attól függően, hogy mi a célunk vele. A konkrét felépítésük és működési elvük mindkét esetben ugyanaz, csak a csatlakozásukban és áramellátásukban mutatkoznak az eltérések.
Röviden összefoglaljuk mit érdemes tudni a merevlemezek méreteiről, típusairól és arról, hogyan működnek, így megkönnyítve a választást.
A merevlemezek fizikai méretei
Méretüket tekintve a belső merevlemezek mindegyike meghatározott szabvány méretű. Ez a méret a 2.5” és 3.5” (inch) lehet. A világ helytakarékossági felfogását figyelembe véve a 2.5” megoldások uralják a piacot.
Külső merevlemez megoldások esetében ezek a méretek eltérőek lehetnek. A viszonylag nagy, leginkább otthoni használatra tervezett típusok mellett gyakoriak a kisebb, könnyen szállítható típusok is. Mivel külső meghajtóként USB porton csatlakoznak a géphez, így méretük és formájuk is változatos, bár a felhasználói igényeknek megfelelően a helytakarékosságra törekednek a gyártók az eszközök kialakításakor.
A merevlemezek felépítése, működése
A rendszer a mágneses adatrögzítés elvén működik. Alapvetően két fő részből áll össze: az elektronikából és a mechanikából. A két rész akár házilag is ketté választható, azt azonban vegyük figyelembe, hogy ez a termék garanciavesztésével jár.
A merevlemezekben mágnesezhető réteggel bevont lemez(ek), illetve a felületen pásztázó fej/fejek találhatóak, melyeket 1-1 motor működtet, a mechanikus rész vezérlését pedig egy elektronika végzi. A mechanikus meghajtóhoz tartozó nyomtatott áramkörön komponensek helyezkednek el. Ezek felelnek a meghajtó teljes vezérléséért, ezzel együtt az alaplapi híd, illetve a HDD közötti kapcsolatért is. A meghajtóban motorok vannak, amik állandó zajt bocsátanak ki működés közben.
Külső megoldások
A külső merevlemez megoldások esetében a tárhely mellett annak csatlakozási megoldását kell a választáskor figyelembe vennünk. Ezek az eszközök minden esetben USB porton keresztül csatlakoznak, de nem mindegy, hogy az melyik szabvány szerint működnek. A régebbi USB 2.0 mellett már a 3.0 is elérhető. Természetesen az újabb megoldással gyorsabb adatátvitelt tudunk elérni, mind írási, mind olvasási területen egyaránt.
Az, hogy mekkora tárhelyre van szükségünk, nagyban függ a használattól. Ha csak néhány kisebb fájlt szeretnénk biztonságban tudni, elég a kisebb tárhely, de ha fényképeket és videókat tárolnánk nagyobb számban, érdemes lehet akár 2-8 TB közötti merevlemezekben gondolkodni.
A legmegbízhatóbb HDD-k
Sokszor felmerül a kérdés, hogy melyek a legmegbízhatóbb merevlemezek a piacon. Ez igen sok tényezőtől függ, de akár külső, akár belső merevlemezről van szó, törekedjünk rá, hogy olyan gyártó termékét válasszuk, akik évek óta stabilan a piacon vannak és nem jellemző különböző eszközeikre a meghibásodás. Mivel sok adatot tárolunk ezeken a meghajtókon, személyes és üzleti fájljaink érdekében érdemes egy kicsit nagyobb összeget szánni egy megbízhatóbb darab megvásárlására.
Összességében a teljes számítástechnikai és elektronika rendszerek kiválasztásához elmondható általánosságban, hogy sokkal inkább érdemes a tartósabb, hosszú életű megoldásokat választani. Webáruházunk folyamatosan bővíti az árukészletét, hogy elérhető áron tudjuk biztosítani az innovatív termékeket.
blog comments powered by Disqus