A pendrive formázása
A pendrive egy USB csatlakozóval egybeépített flash memória. Változatos tároló kapacitásban állnak a rendelkezésünkre, hosszú élettartamú adattárolási megoldást biztosítanak akár rendkívül sok írási-törlési ciklussal is, azonban néha szükség lehet a pendrive-ok formázására. Adatátviteli sebességüket tekintve ezek az eszközök is egyre gyorsulnak.
Az eszköz használata és a formázás fontossága
Használat során a pendrive eszközöket mindig biztonságosan távolítsuk el a számítógép rendszeréből, a szabályok betartásával. Soha ne húzzuk ki ezeket a protokoll betartása nélkül. Akkor sem, ha épp sietünk. Ezzel gondoskodunk az adathordozó fájlrendszerének a védelméről, és óvjuk az eszközt az esetleges sérülésektől, és magunkat az azzal járó adatvesztéstől is.
A formázás segít az eszköz eleve hosszú élettartamának a növelésében is. Másrészt ezzel a technikával állíthatjuk vissza az adathordozó gyári sebességét is. Fontos tudni, hogy a formázással a pendrive-on tárolt összes adat véglegesen és visszavonhatatlanul törlődni fog, ezért amennyiben szükséges, ezeket előtte mentsük máshová.
Fontos a pendrive-ot formázni akkor is, ha az eszköz nem működik megfelelően. Eltűnhet az eszközről a fájlrendszer, vagy egyszerűen csak nem ismeri fel a számítógép, amikor csatlakoztatva van.
A pendrive formázás folyamata
Az adathordozó eszközök mindegyike rendelkezik egy úgynevezett írásvédettségi funkcióval. Amikor ez a funkció aktív, az adathordozó tartalmában nem tudunk semmilyen változást véghezvinni. Olvasni lehet, de írni nem. Ilyen esetben a pendrive nem is formázható. A formázáshoz az írásvédettséget meg kell szüntetni. Ezt régebbi modelleknél az eszközön lévő tolókapcsolóval, újabbaknál pedig már az operációs rendszer eszközkezelőjében tehetjük ezt meg.
A Windows segítségével a pendrive is formázható. A diskpart elnevezésű keretprogram hivatott erre. A programban blokkolva van, hogy az operációs rendszert tartalmazó partíciót leformázzuk vagy felülírjuk. Mégis óvatosan járjunk el, nehogy bármilyen adatunk elvesszen a nagy pendrive formázás alatt.
A pendrive-okról a clean parancssor használatával minden adatot törölhetünk, majd újraformázhatjuk a lemezt. A lemezkezelőben van erre lehetőség, ahol azt is kiválaszthatjuk, hogy a pendrive a formázás során az NTFS vagy FAT32 fájlrendszert kapjon meg. A formázás befejeztével ellenőrizzük, hogy eszközünk megfelelően működik-e. Amennyiben hibát tapasztalunk, a formázási folyamatot kezdjük elölről, amíg az eszköz nem működik újra hibátlanul.
Pendrive tuljadonságok
Pendrive-ok használatát tekintve korábban sosem partícionáltuk azokat több adattároló részre. Azonban napjaink modelljei már az 1TB-os adattárolási álomhatárt feszegetik, így hamarosan már erre is szükség lehet. Ezen adattárolók esetében talán egyelőre nem is a méret a legfontosabb tulajdonság, hanem az eszközök gyors működése.
A gyors pendrive-ok már 50 Mb/másodperc írási sebességgel rendelkeznek. Egyes modellek azonban már a 300 Mb/másodpercet is tudják. A gyorsaság alapfeltétele azonban minden esetben az, hogy az a gép, amelyen a pendrive működik, szintén támogassa a gyors adatátviteli sebességet.
Webáruházunk verhetetlen kínálattal és a piacon elérhető legjobb árakkal áll a vásárlók rendelkezésre az adattárolási lehetőségek tekintetében is. De partnereid vagyunk az adattárolás mellett az irodai eszközök, a mobil és tablet kiegészítők tekintetében is. Hozzánk mindig megéri benézni, erről a folyamatos, de állandóan frissülő akciókkal is gondoskodunk.
blog comments powered by Disqus