Cookiek (sütik) használatának szabályzata

Termékek Menü

Röviden az optikai tárolók működési elvéről

Röviden az optikai tárolók működési elvéről

Az optikai adattárolók működési elvéről keveset tudnak az emberek, holott gyakorlatilag napi használatban vannak ezek az eszközök. Hallgatunk CD-t, nézünk DVD-t, sőt már Blu-Ray-t is, mégsincs konkrét fogalmunk arról, hogy azok a lemezek hogyan is működnek. Mai bejegyzésünk ezt a kérdést járja körbe.Az optikai adattárolók működési elvéről keveset tudnak az emberek, holott gyakorlatilag napi használatban vannak ezek az eszközök. Hallgatunk CD-t, nézünk DVD-t, sőt már Blu-Ray-t is, mégsincs konkrét fogalmunk arról, hogy azok a lemezek hogyan is működnek. Mai bejegyzésünk ezt a kérdést járja körbe.

Lemezek csoportjai és tulajdonságai

 

A működési elvének köszönhetően a lemez használat közben semmilyen károsodásnak, kopásnak sincs kitéve, így akár évtizedekig működőképes maradhat. Írhatóság szempontjából megkülönböztetünk ROM, azaz csak olvasható lemezeket. Az RV az írható és olvasható lemez csoportot jelöli meg, az RW pedig már a törölhető és többször írható lemezek kategóriáját jelöli.

Ezen kívül már megjelentek a DUAL és a nyomtatható típusú optikai adattárolók is. Mindkét lemezcsoport két oldalasnak nevezhető. A nyomtatható esetében egyik oldalára anyagot, másik oldalára speciális nyomtató segítségével képet vagy szöveget vihetünk fel. A DUAL lemezek mindkét oldalán adatot tárolhatunk.

A CD volt az optikai adattárolók sorában az első. Napjainkban a CD lemezek szerepét szinte már teljes egészében a DVD lemezek vették át. Külsőre teljesen úgy néz ki, mint egy CD. Tárolókapacitása azonban nagyságrendekkel nagyobb. A DVD-k esetében két rövidebb hullámhosszú, vörös színű lézersugár pásztáz. Kisebbre tömöríti a felvitt adatokat, így több adatot lehet egy lemezen tárolni.

A HD-DVD és Blu-Ray lemezeken az adatrögzítés során egy erősen fókuszált lézersugár a lemez adathordozó rétegében deformációt hoz létre. A fénysugár már nem vörös, hanem ultraibolya színű. Ezzel megvalósíthatóvá vált az adattárolási sűrűség megnövelése. A Blu-Ray lemezek 25 és 50 GB-nyi adat tárolására képesek. Adatátviteli sebességük 36 MB/sec, ez körülbelül a DVD tulajdonságnak háromszorosa.

 

Az optikai adattárolók működési elve - az írás

 

Optikai adattárolóként tökéletes választás lehet otthoni és üzleti felhasználásra egyaránt a Mediarange DVD+RW 10 darabos lemezhengere. Lemezenként a DVD-től elvárt 4,7 GB tárhelyet, stabil és hosszú életű működést is kapunk. Az optikai tárolók működése a fényvisszaverődésén alapul. A különböző fényvisszaverési értékű területek hordozzák az információt. Íráskor a lemezen az irányított lézersugár, amely nagy intenzitással működik, lokálisan felmelegíti a lemezt, és megváltoztatja az 1 bitnyi terület fényvisszaverő tulajdonságát. Az adatok tárolása a visszatükröző réteg bemélyedéseivel, illetve változatlan felületével történik. A lemezen szektorokat alakít ki, amelyeken az adatokat tárolja, ezek hosszúsága állandó.

Mediarange DVD+RW 10 darabos lemezhengere

Az optikai adattárolók működési elve - az olvasás

 

Az optikai adattárolók működéséről meghajtók gondoskodnak, ezek lehetnek beépítettek vagy külső csatlakoztatásúak is. A letapogatás során egy alacsony teljesítményű lézersugár fókuszálódik a lemez felületére. Olvasáskor az olvasó a lézersugár segítségével a visszaverődő fény alapján képes érzékelni az adathordozó rétegén található bemélyedéseket.

A visszavert fény az optikai fejrészbe kerül, majd egy tükörrendszer vetíti azt a fényérzékeny elemre. A visszavert fény az optikai fej érzékelőjében elektromos jellé alakul át. A szektorok állandó fizikai hossza miatt az olvasók olyan meghajtó rendszert használnak, amelyek képesek megváltoztatni a meghajtó sebességét attól függően, hogy a lemez melyik része van éppen olvasás alatt. Számunkra így válik láthatóvá és hallhatóvá a lemezen található adat.

Webáruházunk régi segítőtök az adattárolás minden területén. Az optikai adathordozók működési elvét már megértetted, most nézz szét nálunk, hátha találsz egy igényeidnek megfelelő modellt.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog
blog comments powered by Disqus